Elektryka w gabinecie lekarskim – Bezpieczniki elektryczne

Home/Medycyna ogólna/Elektryka w gabinecie lekarskim – Bezpieczniki elektryczne

Elektryka w gabinecie lekarskim – Bezpieczniki elektryczne

Tym razem sprawdzimy jakie bezpieczniki elektryczne stosujemy w naszych domach, oraz jak dobrać „wielkość” bezpiecznika do danej instalacji elektrycznej. Ma to bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa, ponieważ złe dobranie bezpieczników może spowodować przegrzanie się przewodów i pożar, a tego nie chcemy. Pamiętajmy, że wszystkie prace przy instalacjach powinien wykonywać wykwalifikowany elektryk, a nie my sami. Jednak jeśli ktoś bardzo chce to mu się przecież nie zabroni, dlatego lepiej by wiedział co robić.

Zastosowanie bezpieczników

Otóż bezpieczniki elektryczne dzieli pod względem prądu znamionowego (czyli „wielkości”), oraz szybkości zadziałania. Ten drugi parametr dotyczy tylko nowszych, ponieważ starsze wkręcane zazwyczaj nie posiadały takiego rozróżnienia, jednak jeśli chodzi o prąd znamionowy – dotyczą ich te same zasady. Tak więc istnieją zabezpieczenia nadprądowe o wartościach praktycznie od 2 amperów, aż do 32 amper.

Mówimy tutaj o typowych bezpiecznikach elektrycznych, które stosujemy w domach, bo dla instalacji rozdzielczych lub przemysłowych mamy nawet bezpieczniki elektryczne 500-amperowe, jednak te nas nie interesują. Tak więc zasada jest taka: Gdy mamy w domu instalację na przewodzie elektrycznym miedzianym o przekroju 2,5 milimetra kwadratowego, to maksymalnym zabezpieczeniem jakie możemy zastosować, jest 16-amperowe.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu

Jest to typowa część instalacji, która zasila gniazdka elektryczne. Natomiast oświetlenie typowo ma przewody miedziane 1,5 mm2, co sprawia że bezpieczniki elektryczne powinny mieć wartość co najwyżej 10 amper.

Oczywiście to co podajemy wyżej to wartości maksymalne, jakie są dopuszczone przez normy elektryczne i energetyczne. Możemy zastosować bezpieczniki mniejsze, jednak wtedy do obwodu podłączymy mniej urządzeń odbiorczych. Na przykład w przypadku bezpiecznik 10 amper może on się wyłączyć podczas pracy pralki, lub jeśli jednocześnie uruchomimy np. czajnik elektryczny i żelazko.

Wysokiej klasy bezpieczniki elektryczne oferuje sklep elektryczny: https://www.eelektryka.com/223-bezpieczniki

2020-10-17T21:58:45+00:00 By |Medycyna ogólna|0 Comments