Jak należy przygotować się do badania tomografem?

Home/Medycyna estetyczna, Medycyna ogólna, Stomatologia/Jak należy przygotować się do badania tomografem?

Jak należy przygotować się do badania tomografem?

Szybkie badanie tomografem

Niektóre badania, które wykonywane są przez tomograf Wrocław muszą odbyć się z udziałem kontrastu. Zostaje on wprowadzony do ciała pacjenta przed rozpoczęciem badania, aby w trakcie mógł zacząć działać. Barwniki znajdujące się w kontraście zaznaczają specyficzne części ciała pacjenta. Lekarz otrzymuje na skanie wyrazisty obraz. Widzi, gdzie dostępne są ogniska zapalne. Nie ma co do tego wtedy żadnych wątpliwości, a badanie jest bardzo precyzyjne.

Jeżeli pacjenta jest alergikiem i jest uczulony na barwnik IV, musi przed wykonaniem badania i przyjęciem kontrastu przyjąć specjalną tabletkę odczulającą. Dzięki temu kontrast nie będzie miał negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta, a badanie będzie dla niego całkowicie bezpieczne. Najczęściej kontrast jest podawany drogą dożylną poprzez wkłucie się w rękę. Może jednak zostać także podany przez odbyt, przy użyciu lewatywy.

W niektórych przypadkach pacjentowi może zostać podany barwnik w formie płynnej do wypicia. Najczęściej taki napój ma kredowy posmak. Jeżeli badanie ma zostać wykonane przy użyciu kontrastu, najczęściej pacjent proszony jest, aby przed badaniem nie spożywał żadnych napojów ani nic nie jadł.

Limit wagowy – badanie tomografem

Najczęściej powinien się od tego wstrzymać na 4-6 godzin przed badaniem. Musimy również pamiętać o tym, że jeżeli mamy wagę większą niż 130 kg, musimy o tym poinformować operatora skanera. Tomografy mają limit wagowy i nie każdy pacjent będzie w stanie odbyć na nich badanie.

Trzeba będzie zastosować inne urządzenie, które będzie w stanie wytrzymać obciążenie. Na badanie tomografem należy wejść bez biżuterii. Trzeba również założyć specjalny szpitalny fartuch. Trzeba przygotować się na odczuwanie pewnego dyskomfortu podczas leżenia na twardym stole. Podczas przyjmowania kontrastu, można również odczuwać metaliczny posmak w ustach.