Kremacja czy tradycyjny pochówek?

Home/Usługi dla branży medycznej/Kremacja czy tradycyjny pochówek?

Kremacja czy tradycyjny pochówek?

Aktualnie coraz bardziej popularnym sposobem pochowania bliskiej osoby jest kremacja. Oczywiście aktualnie pomimo zdobywania popularności przez tę formę pochówku najwięcej osób decyduje się na tradycyjną formę pochówku w grobach ziemnych czy też katakumbach. Aktualnie spopielenie, czyli kremacja dostępna jest najczęściej w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław. Jednak coraz częściej można z niej także skorzystać w mniejszych miastach. Warto jednak znać podstawowe różnice i zalety obu rozwiązań.

Jakie są zalety i wady kremacji zwłok?

Przede wszystkim warto poznać zalety, jakie ma spopielenie zwłok:

– mniejsze koszty nagrobka, ponieważ jest on po prostu mniejszy,

– metoda ta jest przyjazna dla środowiska,w przypadku tradycyjnego pogrzebu dodatkowym ryzykiem jest fakt, że rozkładające się ciała mogą zanieczyścić wody gruntowe,

– na tradycyjnych cmentarzach ziemnych niestety pomału brakuje miejsca na wszystkie grobowce,

– łatwa dostępność – aktualnie coraz więcej zakładów pogrzebowych daje dostęp do tej metody,

– możliwość pochowania urny zarówno w kolumbarium jak i w grobie rodzinnym, w zależności od woli rodziny

Trzeba wiedzieć, że cały proces wykonywany jest z najwyższym poszanowaniem zwłok. Trzeba także pamiętać, że po całym procesie otrzymuje się wybraną urnę czy też dodatkowo niewielki relikwiarz. Urnę czy relikwiarz może być przechowywany w domu, jednak zgodnie z aktualnym prawem prochów nie można rozsypać w dowolnym miejscu. Największą wadą tej formy pochówku są uprzedzenia religijne.

Czy warto wybrać, zdecydować się na pogrzeb tradycyjny?

W naszym kraju większość osób mimo wszystko decyduje się na tradycyjny pogrzeb. Ma on też swoje zalety:- jest to forma preferowana przez kościół katolicki – przy wyborze tej formy pochówku można postawić duży elegancki pomnik- pozwala to na dopasowanie się do obowiązujących zwyczajów religijnych.

Trzeba jednak pamiętać, że koszty takiego pogrzebu są trochę wyższe niż kremacji, może mieć negatywny wpływ na środowisko oraz w niektórych przypadkach może dojść do zatrucia wód gruntowych. To jaką formę pogrzebu się wybierze powinno zależeć także od ostatniej woli zmarłego.

Więcej na: http://sacrumzory.pl/

2021-12-07T11:05:25+00:00 By |Usługi dla branży medycznej|0 Comments